12/13/2007

António Egas Moniz

Dokładnie 52 lata temu zmarł portugalski psychiatra i neurochirurg - António Egas Moniz (1874-1955), który pierwszy zastosował w medycynie leukotomię przedczołową. Zabieg ten polega na przecięciu szlaków nerwowych łączących korę przedczołową ze strukturami podkorowymi i był przez wiele lat stosowany w leczeniu pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Metoda ta została następnie zamieniona przez amerykańskich naukowców na zdecydowanie bardziej inwazyjną lobotomię. W 1949 roku za odkrycie techniki leukotomii przedczołowej Moniz został uhonorowany nagrodą Nobla.
Mniej znanym, ale też zdecydowanie mniej kontrowersyjnym odkryciem Moniza była technika zwana angiografią, pozwalająca na uwidocznienie naczyń krwionośnych w mózgu za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to technika stosowana powszechnie do diagnozy guzów mózgu, a także chorób naczyniowych.
W 1939 roku Moniz został postrzelony przez jednego ze swoich pacjentów, któremu podobno nie spodobała się przepisana przez niego dawka leków...

Brak komentarzy: