Wzorując się na cyklu Encephalon na blogu Of Two Minds, a także Spike activity na Mind Hacks, postanowiłam przedstawiać co jakiś czas przegląd artykułów dotyczących neuronauk, które pojawiają się w polskim internecie. Tak więc dzisiaj startuje cykl Neurotransmisja.
Najwięcej artykułów naukowych, które za darmo można przeczytać w internecie publikuje Newsweek. Znajdziemy w nim między innymi:
artykuł Magdaleny Frender "Popieram pawiana", dotyczący zjawiska budowania hierarchii u małp i ich walk o władzę,
kolejny artykuł tej samej autorki "Tajny agent szczur", który opowiada o fizjologicznych metodach sprawowania kontroli nad zwierzętami,
artykuł Bożeny Kastory "Piękny umysł", w którym opisane zostały dowody na niesamowitą plastyczność mózgu,
artykuł "Szczęście w nieszczęściu", autorstwa Sharon Begley i Jolanty Chyłkiewicz, o tym, że ideologia szczęścia i tak zwana psychologia pozytywna, nie muszą wcale wpływać korzystnie na życie człowieka,
"Pigułka na nałogi" to artykuł Jeneen Interlandi, dotyczący biologicznego podłoża uzależnień i metod ich leczenia,
jest jeszcze artykuł o wolnej, a w zasadzie "Powolnej woli", którego autorką jest Jolanta Chyłkiewicz,
a na koniec coś o mózgowym podłożu radości życia, w artykule Bożeny Kastory "Skąd się bierze radość życia".
W marcowym numerze Wiedzy i życia znalazł się artykuł "Swoi i obcy", w którym autor - Tomasz Jarmakowski, zastanawia się na tym, dlaczego ludzie tworzą grupy i co jest podstawą kategoryzacji innych na "swoich" i "obcych",
z kolei w numerze kwietniowym możemy przeczytać o aparatach słuchowych najnowszej generacji, w artykule Małgorzaty Załogi "Koniec cichych dni".
W Przekroju natomiast znalazła się bardzo ciekawa rozmowa Olgi Woźniak z psychologiem, prof. Rafałem Ohme, "Uwięzieni w Matriksie mózgu", o tym, co dzieje się pod powierzchnią świadomości.
Spośród wielu doniesień naukowych z Gazety Wyborczej, warto zwrócić uwagę na:
artykuł Michała Woźniaka "Cała prawda o kłamstwie", o tym jak często zdarza nam się naginać trochę rzeczywistość,
artykuł na temat wykorzystania metody terapeutycznego klonowania do leczenia choroby Parkinsona, "Wyleczymy z Parkinsona" Piotra Kossobudzkiego
i wreszcie o tym czy pieniądze dają nam szczęście pisze w artykule "Szczęcie kosztuje tylko pięć dolarów" Magrit Kossobudzka.
A na koniec świetny tekst z bloga neurotyk.net "Mól internetowy", o uzależnieniu od sieci.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
Ha! Dzięki za linka ;)
I jeszcze raz proszę, byś przemyślała przejście na wordpress.com - jest tam nawet opcja przeniesienia wszystkich swoich starych wpisów i komentarzy z bloggera, więc nic nie stracisz a można zyskać ;)
Pozdrawiam gorąco!
Prześlij komentarz